1982'de kurulan El-Fecr Güçleri, "Lübnan'daki İslami Cemaat" olarak da bilinen Lübnanlı Sünni Müslüman bir grup olan Cemaat-i İslamiye'nin askeri kanadıdır.

Tarihe kazınmış kara bir leke: Srebrenitsa Soykırımı Tarihe kazınmış kara bir leke: Srebrenitsa Soykırımı

Cemaat-i İslamiye'nin sınır çatışmalarına katılması, El Fecr Güçleri'nin yeniden canlanması ve işgalci İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşı sona erdiğinde bir rol oynamaya devam edip etmeyeceği konusunda soru işaretleri yarattı.

"Cemaat-i İslamiye'nin katılımı Lübnan'ın Sünni toplumunda karışıklığa neden oldu; bazıları partinin katılımını memnuniyetle karşılarken, diğer Sünni yetkililer kararı kınadı ve bunun sadece İsrail'e hizmet ettiğini söyledi"

El Fecr Güçleri, 18 Ekim 2023'te İsrail'in işgal altındaki Filistin'de tuttuğu mevzileri hedef alan bir füze saldırısı düzenleyerek mevcut çatışmanın ilk askeri operasyonunu duyurdu. 

O tarihten bu yana El Fecr Güçleri başka saldırılar da gerçekleştirdi ve yedi savaşçısını kaybetmenin yasını tuttu.

Cemaat-i İslamiye ile bağlantılı bir sağlık kuruluşu olan İslami Acil Durum ve Yardım Birliği'ne ait bir ambulans merkezinin 27 Mart'ta İsrail hava saldırısında hedef alınmasının ardından grubun yedi sağlık görevlisi de Hebbariye'de öldürüldü. 

Cemaat-i İslamiye İsrail'e karşı savaşa giriyor

Cemaat-i İslamiye Lübnan sınırında Hizbullah'a katılan ilk parti değil ancak Lübnan'daki ilk Sünni grup olma özelliğini taşıyor.

Grubun yeniden ortaya çıkışıyla ilgili sorular, grubun silahlı destekçilerinin Nisan ayı sonunda Akkar'daki Bebnine köyü sokaklarında geçit töreni yapmasının ardından yoğunlaşmıştı. Açılan ateş sonucu dört kişinin yaralandığı bildirilirken, olay kamuoyunda ve siyasi çevrelerde öfkeli tepkilere neden oldu.

Cemaat-i İslamiye'nin katılımı Lübnan'ın Sünni toplumunda karışıklık yarattı; bazıları partinin katılımını memnuniyetle karşılarken diğer Sünni yetkililer bunun sadece İsrail'e hizmet ettiğini söyleyerek kararı kınadı.

Cemaat-i İslamiye'nin siyasi büro başkan yardımcısı Bassem Hammoud, Al-Araby Al-Jadeed'e verdiği demeçte şunları söyledi "Cemaat-i İslamiye, diğer Lübnanlı gruplar gibi Güney Lübnan'daki aşırı Siyonist saldırganlığa karşı ülkemizin egemenliğini ve onurunu savunma hakkını kullanmaktadır.

"Tüm direniş savaşçılarıyla birlikte İsrail saldırganlığına karşı mücadeleye katılmaktadır. Siyonist saldırganlara tek mesajı şudur: Lübnan egemenliğine yönelik saygısızlık sona ermiştir. Her türlü saldırıya cevap verilecektir."

Gazze savaşı sona erdikten sonra El Fecr Güçleri'nin üstleneceği rol hakkında da yorum yapan Hammud şunları söyledi: "Şu anda suçlu bir düşmanla savaş halindeyiz ve şu anda endişemiz düşmanımıza nasıl meydan okuyacağımız, halkımızı nasıl koruyacağımız ve vatanımızı nasıl savunacağımızdır."

Hammud ayrıca "Hizbullah ile ilişkimiz Lübnan'ın iki siyasi bileşeni arasındadır. Bazı konularda hemfikiriz, bazılarında ise farklı düşünüyoruz. Şu anda düşmana karşı direnen ortaklarız."

Orta Doğu Haber

Editör: Islamist Agenda