Gazze hükümeti, Gazze'de güvenli bir yer olmadığını açıkladı Gazze hükümeti, Gazze'de güvenli bir yer olmadığını açıkladı

İsrail'in ciddi kayıplara yol açan saldırılarının ardından Filistin Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin hayatını tehlikeye atmamak için Gazze Şeridi'ndeki okul ve üniversitelerde eğitime ara verdi.

Lise dönemi ve bitirme sınavları üniversite hayatını şekillendireceği için Filistinli öğrencilerin eğitim hayatlarında kritik bir önem taşıyor.

Eğitim hayatlarındaki bu kritik süreci öldürülme korkusuyla, en basit imkanlardan yoksun çadırlarda iptidai şekilde sürdüren Filistinli öğrenciler, AA muhabirine, bir an önce saldırıların sona ermesini ve eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmeyi istediklerini anlattı.

Liseyi yüksek puanla bitirip üniversitede mühendislik fakültesinde okumak istediğini dile getiren Cüneyd, İsrail saldırıları ve eğitim hayatının bir anda durması nedeniyle psikolojik sıkıntılar yaşadığını ifade etti.

Cüneyd, 11. sınıf öğrencisi olduğunu ve yüzde 97 gibi bir başarı puanı bulunduğunu belirterek, "Haziran ayında yapılacak lise bitirme sınavlarını geçtikten sonra mühendislik fakültesine girmeyi umut ediyordum ve çok istiyordum. Ancak saldırılar nedeniyle hayallerimiz paramparça oldu, şu an için temennimiz saldırıların sona ermesi." dedi.

Cüneyd'in annesi Nadya da lise öğrencilerinin durumunun çok zor olduğuna dikkati çekerek, "Lise bitirme sınavlarına hak kazanmışlardı fakat İsrail saldırıları başladı, bu yıl sınavlar kaldırıldı." dedi.

Başarılı olmak ve üniversite aşamasına geçebilmek için gerekli olan sınavlara girememelerinin öğrencilerin moralini çok bozduğunu vurgulayan Nadya, "Veliler de çocukları okula gidemediği için çok üzgün. Çocuklarımızın geleceği için umutluyduk fakat saldırılar her şeyi yok etti." dedi.

Editör: Islamist Agenda