Ürdün Kraliyet Divanından yapılan yazılı açıklamaya göre, Umman Sultanı Bin Tarık bugün başlayan ve iki gün sürecek Ürdün ziyareti kapsamında, Kral 2. Abdullah ile başkent Amman'daki Besman Sarayı'nda bir araya geldi.

Gazze'de UNICEF araçlarına ateş açıldı Gazze'de UNICEF araçlarına ateş açıldı

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra yatırım ve ekonomi başta olmak üzere tüm alanlardaki işbirliği fırsatlarını geliştirmenin yolları değerlendirildi.

İki lider ayrıca Gazze Şeridi'nde acil ve kalıcı bir ateşkes sağlanması, sivillerin korunması ve bölgenin her yerine herhangi bir itiraz veya gecikme olmaksızın yeterli ölçüde insani yardımın ulaştırılması çabalarının artırılması gerektiğini vurguladı.

Ürdün Kralı, görüşmede Gazze Şeridi'nde kötüleşen insani felaketi durdurmak için uluslararası toplumun derhal ve acilen harekete geçmesinin önemine değindi.

Filistin-İsrail çatışmasını sona erdirmek için iki devletli çözüme dayalı bir siyasi vizyon bulunması gerektiğini kaydeden 2. Abdullah, İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a saldırılarının tehlikesi ve bunun çatışmanın tüm bölgeye yayılmasına yol açacak sonuçları konusunda uyardı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, 7 Mayıs sabahı da Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

Editör: Islamist Agenda