İşgal ordusu, Tulkerim'den geride "büyük bir yıkım" bırakarak çekildi İşgal ordusu, Tulkerim'den geride "büyük bir yıkım" bırakarak çekildi

Umman Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı çadır kamplara yönelik saldırılarına tepki gösterildi.

Çadır kamplara saldırıların kınandığı açıklamada, uluslararası toplumun yükümlülüklerini yerine getirerek, "Filistin halkına karşı işlenen savaş ve soykırım suçlarını durdurarak caydırıcı yaptırımlar dayatması" talebinde bulunuldu.

Açıklamada, Birleşmiş Milletlerin (BM) Gazze'de ateşkes ve insani yardımların girişine izin verilmesi yönündeki kararlarının da uygulanması çağrısı yapıldı.

BM'nin yargı organı UAD, 24 Mayıs'ta aldığı tedbir kararlarında, işgalci İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İşgalci İsrail ordusunun, UAD'nin saldırıları durdurma kararı aldığ Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde zorla yerlerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına 26 ve 28 Mayıs'ta düzenlediği saldırılarda 66 Filistinli şehit olmuş, 300'den faza kişi yaralanmıştı.

Editör: Islamist Agenda