UCM'nin 17 Mart 2023'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında aldığı ve Başsavcı Han'ın 20 Mayıs 2024'te İsrailli yetkililer için yakalama kararı başvuruları karşısında uluslararası toplumun göstereceği tutum, aynı zamanda bir samimiyet testinden geçildiğini gösteriyor.

ABD ve İngiltere, Netanyahu ve Gallant hakkındaki yakalama kararı çıkarılması talebine şiddetle karşı çıkarken Putin hakkındaki yakalama kararında Mahkemeye verdikleri destekle dikkati çekiyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu, yakalama kararı başvurusunun, "üniversite kampüslerinden UCM'ye taşınan yeni bir antisemitizm örneği" olduğunu öne sürerken Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da Han'ın yakalama kararı talebiyle "ölçüyü aştığını" ve "uluslararası yargı sisteminin çöküş tehlikesiyle karşı karşıya" olduğunu savundu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz yaptığı açıklamada, tutuklama emri çıkarılması başvurusuna karşı Bakanlık bünyesinde özel bir komite kurulduğunu belirtirken bunun "sonsuza kadar hatırlanacak tarihi bir ayıp" olduğunu iddia etti.

İsrail Savunma Bakanı Gallant da UCM Başsavcısı Han'ın, Netanyahu ve kendisi hakkında yakalama kararı başvurusunun ardından "Mahkemenin otoritesini tanımadıklarını" söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, yakalama kararı başvurusunu "utanç verici" olarak nitelendirirken Dışişleri Bakanı Antony Blinken da kararı temelden reddettiklerini vurguladı.

AB'den Filistin Yönetimi'ne 400 milyon avroluk mali destek AB'den Filistin Yönetimi'ne 400 milyon avroluk mali destek

Öte yandan Biden, "açıkça savaş suçu işlediğini" belirttiği Putin hakkında UCM'nin verdiği yakalama kararının "haklı" olduğunu belirtirken Blinken, tüm UCM üyesi ülkeleri, bu kararı uygulamaya çağırmıştı.

İngiliz basınındaki haberlere göre, Başbakan Rishi Sunak'ın sözcüsü, Netanyahu için çıkarılan yakalama kararına ilişkin "Bu eylem, çatışmaların durması, rehinelerin kurtarılması ya da insani yardımın ulaştırılması konusunda yardımcı olmuyor." dedi.

Buna karşın dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Putin hakkındaki yakalama kararı için "UCM'nin bağımsız adımını memnuniyetle karşılıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, X'teki açıklamasında UCM'nin bağımsızlığına tamamen saygı duyduklarını ancak Netanyahu ve Galant hakkında Hamas lideriyle aynı anda yakalama kararı istenmesini "anlaşılır olmayan bir durum" gördüklerini ifade etti.

Buna karşın Adalet Bakanı Alma Zadic, Putin hakkındaki yakalama kararını desteklediklerini ifade ederek Putin aleyhine yürütülen davada UCM'yi destekleyeceklerini aktarmıştı.

Editör: Muhammed Eren Kuyu