Sözde yerel seçimleri boykot eden ENSK'nin temsilcilerinden Abdullah Keddo, AA muhabirlerine değerlendirmelerde bulundu.

Terör örgütü PKK/PYD'nin kısa süre önce ENKS bürolarına saldırılar düzenleyip yaktığını hatırlatan Keddo, bölgede başta Suriye Ulusal Muhalefeti'nin parçası olan ENKS'ye bağlı gazeteciler olmak üzere önemli isimlerin, müzik ve tiyatro gruplarındaki çocukların bile tutuklanıp kaçırıldığını söyledi.

Keddo, "PYD ve PKK, sistemlerine mensup olanlar dışında bölgedeki toplum bileşenlerinin ne Kürtlerin ne de Arapların katılımını kabul ediyor. Bu da seçimleri meşruiyet kazanmak için yaptıklarını ortaya koyuyor." ifadesini kullandı.

Keddo, terör örgütünün bölgede kurmaya çalıştığı sistemin politikalarının reddedildiğini, bu politikaların kıtlığa sebep olduğunu ve çiftçilerin bu duruma karşı yoğun protestolar düzenlediğini dile getirdi.

Sözde yerel seçimlere halkın karşı çıktığını, yöre halkının seçmen kartı alıp seçime katılacağının işaretini vermediği sürece ekmek ve tüp gaz alamamakla tehdit edildiğini aktaran Keddo, "Bölgede kıtlık yaşanıyor ve gösteriler, protestolar, retler tüm hızıyla sürüyor, çiftçiler tutuklanıyor." dedi.

Sözde özerk yönetimi tanımadıklarını belirten Keddo, "Özerk yönetimi tanımıyoruz. ENKS'nin kadroları ve üyeleri, onların mahkemelerinde bile özerk yönetimi tanımayı reddetti. Seçimlerini kesinlikle tanımıyoruz ve elbette reddediyoruz." ifadesini kullandı.

Keddo, terör örgütünün ekonomik, askeri ve siyasi gücü tamamen elinde tutmak istediğini, ENKS'nin ise bunu reddettiğini ve güç paylaşımına Suriyeli tüm bileşenlerin dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

ENKS'nin sözde seçimleri boykot etmesinin sebebine ilişkin Keddo, şunları söyledi:

"ENKS'nin boykot etme nedeni, bu seçimlerin yalnızca PYD'nin seçimleri olması ve otoritesinin bizi temsil etmemesidir. Bu planı tanımadığımızı söylemiştim, karar verme mekanizmasının dışındayken onlara bu şekilde meşruiyet kazandırmamız mantıksız. Elbette seçimleri reddediyoruz ve bu seçimleri yapanı, denetleyenleri tanımayı reddediyoruz. Bu seçimler, sonucu önceden belli olan rejim seçimlerine çok benziyor."

İsrail Başbakanlık Ofisi, Mescid-i Aksa'daki statükonun değişmediğini açıkladı İsrail Başbakanlık Ofisi, Mescid-i Aksa'daki statükonun değişmediğini açıkladı

Keddo, bölgede kötü eğitim sistemiyle çocuklara bir müfredatın dayatıldığını ve insanların zorunlu askerliğe mecbur edildiğine dikkati çekti.

Editör: Islamist Agenda