İşgalci İsrail ordusunun dün sabah saatlerinde serbest bıraktığı 54 Filistinli arasında bulunan Şifa Hastanesi Müdürü Ebu Silmiyye, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Dünya Müslüman Alimler Birliği, İsrail'in Yemen'e saldırısını kınadı Dünya Müslüman Alimler Birliği, İsrail'in Yemen'e saldırısını kınadı

Ebu Silmiyye, "Gazzeli tutukluları çok trajik bir durumda ve zor şartlarda arkamızda bıraktık. Esirlerin çoğu, sorgulama esnasında vefat etti. Aralarında şehit olan sağlık çalışanları, tedavileri yapılmadığı için şehit olan yaşlılar var." dedi.

Alıkonulan Filistinlilerde, yiyecek verilmemesi nedeniyle ciddi kilo kaybı

İsrail güçlerince alıkonulan Filistinlilerin yeterli gıdadan mahrum bırakıldığını, fiziksel ve psikolojik aşağılanmaya maruz kaldıklarını vurgulayan Ebu Silmiyye, söz konusu Filistinlilerin her birinin yiyecek verilmemesi nedeniyle ortalama 25 kilo kaybettiğini belirtti.

İsrailli doktorlar, hastaları tedavi etmeyerek cezalandırmaya katkıda bulunuyor

İsrail hapishanelerindeki hemşire ve doktorların, hastaları tedavi etmeyerek cezalandırmaya katkıda bulunduğunu söyleyen Ebu Silmiyye, işgalci İsrail'i, esirlerin korunmasını öngören tüm uluslararası sözleşme, kanun ve teamülleri ihlal etmekle suçladı.

Ebu Silmiyye, esirlerin haklarıyla ilgilenen uluslararası kuruluşlara "Filistinli esirleri ziyaret etmeleri ve hapishanelerdeki zorlu şartlar hakkında bilgi edinmeleri" çağrısında bulundu.

Şifa Hastanesi Müdürü Ebu Silmiyye ayrıca Filistinli direniş guruplarından esirlerin serbest bırakılmaları için çalışmalarını istedi.

Gazz hükümetine bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Bakanlığı, 20 Haziran'da yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 7 Ekim 2023'ten bu yana alıkoyduğu Filistinlilerden 36'sının işkence altında şehit olduğunu duyurmuştu.

İşgalci İsrail, Şifa Hastanesi Müdürü Ebu Silmiyye'yi 7 ay sonra serbest bıraktı

İşgalci İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Gazze kentindeki Şifa Hastanesi'ne, birkaç gün süren kuşatmanın ardından, 14 Kasım 2023'te baskın düzenlemiş ve sonrasında hastanede büyük yıkımlar gerçekleştirmişti.

İşgalci İsrail güçleri, Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye'yi 23 Kasım 2023'te alıkoymuştu.

Ebu Silmiyye, yaklaşık 7 ay sonra dün 54 Filistinliyle birlikte serbest bırakılmıştı. Aralarında Ebu Silmiyye'nin de bulunduğu söz konusu Filistinlilerin İsrail hapishanelerinde yer kalmaması nedeniyle serbest bırakıldığı ifade edilmişti.

İsrail'deki gözaltı merkezinde Filistinlilere insanlık dışı muamele

7 Ekim sonrası Filistinlilere yönelik gözaltı ve alıkoymalardaki ciddi artış göze çarparken, hapishaneler ve gözaltı merkezlerindeki insanlık dışı muamele de dikkati çekiyor.

New York Times (NYT) gazetesi, İsrail'deki Sde Teima adlı askeri gözaltı merkezinde alıkonulan binlerce Filistinlinin insanlık dışı muamelelere maruz kaldığını gösteren bulguları yayımlamıştı.

NYT'nin özel haberinde, Sde Teima'da alıkonulan Gazzelilerin etrafı açık bir alanda gözleri bağlı olarak günde 18 saate kadar elleri kelepçeli şekilde yerde sessiz şekilde oturtulduğu belirtilmişti.

Üsse getirilen Filistinlilerinin gözaltı merkezinde 3 aya kadar tutulduğu ve buradaki sorgulama süreçlerinde birçok kişinin insanlık dışı muamelelere ve işkenceye maruz kaldığı kaydedilmişti.

Editör: Islamist Agenda