İtalya Başbakanlığından Meloni ve Netanyahu'nun telefon görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, iki liderin Gazze ve bölgedeki durumu değerlendirdikleri belirtildi.

Filistinli sporculardan İsrail'in 2024 Paris Olimpiyatları'ndan men edilmesi çağrısı Filistinli sporculardan İsrail'in 2024 Paris Olimpiyatları'ndan men edilmesi çağrısı

Açıklamada, "Meloni, İsrail'in kendini savunma hakkını teyit ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2735 sayılı kararı ve ABD'nin arabuluculuk faaliyetleri doğrultusunda sürdürülebilir bir ateşkes sağlanması ve Hamas'ın elindeki rehineleri serbest bırakması umudunu belirtti." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Telefon görüşmesinde, Gazze'deki sivil halka yönelik insani yardımın güçlendirilmesi de değerlendirildi." ifadesi yer aldı.

Başbakanlık açıklamasında, İtalya'nın bölgede istikrarı sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü'nün (UNIFIL) ön saflarında görev yaptığı hatırlatılarak, "İsrail ile Lübnan sınırındaki gerilimin artmasından kaçınılmasına dair ortak bir değerlendirme yapıldığı" aktarıldı.

Editör: Islamist Agenda