İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan'ın güneyinden İsrail'in kuzeyindeki Aşağı Celil bölgesine yaklaşık 20 roket atıldığı, bunlardan bir kısmının imha edildiği belirtildi.

İsrail ordu radyosunun haberinde de Lübnan'ın güneyinden İsrail'in kuzeyindeki El-Celil bölgesine onlarca roket atışı düzenlendiği kaydedildi.

Haberde, harekat neticesinde bir İsraillinin ağır yaralandığı ve bölgede yangın çıktığı aktarıldı.

İsrail'in "Walla" haber sitesine göre, İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı da Lübnan'ın güneyinden düzenlenen harekatlar nedeniyle Tiberya şehrinde birkaç noktada yangın çıktığını ve bir kişinin ağır yaralandığını duyurdu.

Hizbullah'tan yapılan açıklamada da İsrail'in kuzeyindeki Tiberya'nın batısında İsrail'e ait askeri üssü katyuşa füzeleriyle hedef aldığını duyurmuştu.

Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullahı ile çatışıyor.

İsrail ile Lübnan arasında "Mavi Hat" olarak tabir edilen sınır hattında son haftalarda gerginlik tırmanıyor.

İsrail ordusunun 3 Temmuz'da Lübnan'ın güneyindeki Sur kentine düzenlediği saldırıda Hizbullah'ın üst düzey saha komutanı Muhammed Nime Nasır hayatını kaybetmişti.

Pakistan'dan İİT'ye İsrail'e karşı "birleşik strateji" başlatma çağrısı Pakistan'dan İİT'ye İsrail'e karşı "birleşik strateji" başlatma çağrısı

Hizbullah da söz konusu saldırıya karşılık olarak 4 Temmuz'da İsrail'in kuzeyine 20 İHA ve yaklaşık 200 roket atmıştı.

Editör: Islamist Agenda