Müzakere görüşmelerinin 16 hafta sürdüğünü ve bu süre boyunca tüm engellerin İsrail tarafından geldiğini dile getiren Hamdan, "İsrail hükümeti süreci baltalamak için elinden geleni yaptı." dedi.

Katar ve Mısır başta olmak üzere arabulucuların çabalarının oldukça olumlu olduğunu belirten Hamdan, 4 Mayıs'ta Hamas'ın önerileri kabul ettiğini hatırlattı.

Hamdan, ABD'nin de Hamas'ın kabul ettiği önerileri desteklediğinin kendilerine iletildiğinin altını çizerek, "Ne yazık ki Amerikalılar İsrail'i ikna edemedi ve (İsrail) bu öneriyi reddetti. Müzakereye daha fazla zaman tanımak yerine Refah'a saldırdılar ve bu da tüm müzakereleri dondurdu." ifadelerini kullandı.

"Filistinliler tarafından seçilmedikçe hiç kimsenin Filistinlilere liderlik yapamayacağını herkes biliyor. Yani günün sonunda 'İsrail ordusu' denilen bir ölüm makinesine sahip olduklarını ve Filistinlilere karşı savaşı kazanamayacaklarını anlayacaklar."

ABD'nin "Hamas'tan sonraki günü değil, Netanyahu'dan sonraki günü" düşünmeye başlaması gerektiğini söyleyen Hamdan, "Savaşın sonunda Hamas değil, İsrail hükümeti çökecek. İsrail hükümeti arasındaki sorunlar yeni değil ama Filistin davasına yönelik siyasi vizyonları yok, Filistinlilerle birlikte yaşama konusunda arzuları yok." dedi.

Gazze'deki Aksa Şehitleri Hastanesi: Yakıt ve tıbbi malzeme kıtlığı yaralıların hayatını tehdit ediyor Gazze'deki Aksa Şehitleri Hastanesi: Yakıt ve tıbbi malzeme kıtlığı yaralıların hayatını tehdit ediyor

Söz konusu güçlerin o dönemde kentte olan biteni izlediklerini, İsrail'e yönelik eleştiri dahi yapamadıklarını dile getiren Hamdan, "İsrailliler dokunulmazdı, peki bunun ne faydası var?" şeklinde konuştu.

4 Haziran 1967 tarihli işgal altındaki Kudüs'ü de kapsayacak şekilde İsrail'i işgalci olarak tanımlayan uluslararası bir karar olduğunu ve bu kararın uygulanması halinde İsrail'in işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerektiğini hatırlatan Hamdan, "Eğer uluslararası toplum bir şeyler yapmaya istekliyse asıl noktadan başlamaları gerekiyor, işgale son verilmesi. Gerçek çözüm istiyorsanız bu noktadan başlamalısınız." dedi.

Türkiye'nin bölgesel rolü ve Filistin'e desteği

Hamdan, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'nın ve bölgenin en önemli ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin çabaları çok önemli. Zira sadece Filistin davasına değil, yaşadığımız bölgeye de etkileri oluyor." dedi.

"Ancak son iki haftada alınan kararların siyasi, hukuki ve ekonomi düzeyinde önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun İsrailliler üzerinde de etkisi olduğunu ve saldırının belki de tahmin edilenden daha çabuk sona ermesini sağlayacağını düşünüyorum. Filistin halkının dünyadaki herkesin desteğini beklediğini de eklemeliyim."

Ayrıca, ABD ve Batılı ülkelerin hükümetleri İsrail'i desteklese de halklarının aynı düşünmediğinin altını çizen Hamdan, "Bence bu da Filistin direnişinin bir parçasıdır." dedi.

Editör: Islamist Agenda