Hamas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK), İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırılarını durdurmak için acil önlem alma talebinde bulunarak Tel Aviv yönetiminin Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Refah'a saldırıları durdurma kararını görmezden gelmesine ilişkin sorumluluğunu üstlenme çağrısı yaptı.

Hamas'tan, işgalci İsrail'in UAD kararına rağmen Refah kentine yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Uluslararası toplumdan ve BMGK'den, çeşitli bölgelerinde yerinden edilmiş insanların çadırlarını ve evlerini hedef alan rastgele ve barbarca Siyonist bombardımanına maruz kalan Refah kentine yönelik İsrail saldırılarını ve artan işgalini durdurmak için acil ve pratik önlemler almasını talep ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

UAD'nin kararına rağmen İsrail'in Refah'a daha fazla askeri birlik göndermesi sebebiyle "yerinden edilmiş Filistinlilerin doldurduğu küçük kentte katliam uyarısı" yapılan açıklamada, "Suçlu Siyonist yapının (İsrail) UAD'nin kararını dikkate almamasına karşı BMGK'nin hukuki ve ahlaki sorumluluklarını üstlenmesi gerekmektedir." ifadesine yer verildi.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan, Birleşmiş Milletler'in (BM) başlıca yargı organı UAD'nin kararları tüm uyuşmazlığın tarafı olan ülkeler için bağlayıcı nitelikte olup, UAD kararlarının uygulanması da BMGK'nın güvencesi altında bulunuyor.

"İsrail'in Refah saldırıları dünyayı hukuki ve ahlaki bir sorumlulukla karşı karşıya bırakıyor"

Hamas, İsrail'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) meydan okuyarak Refah'ın batısındaki yerinden edilmiş Filistinlileri hedef almaya devam etmesinin, tüm dünyayı hukuki ve ahlaki bir sorumlulukla karşı karşıya getirdiğini belirtti.

İsrailliler erken seçim talebiyle sokaklara indi İsrailliler erken seçim talebiyle sokaklara indi

Hamas, işgalci İsrail'in Refah kentinde çok sayıda kişinin ölümüne neden olan art arda saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

İşgalci İsrail'in UCM'ye ısrarla meydan okuduğuna dikkati çeken Hamas, dünyanın bu durumda hukuki ve ahlaki bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Hamas'ın açıklamasında "Uluslararası toplum, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Uluslararası Adalet Divanı'nın acil harekete geçerek, İsrail'in uluslararası kanunları skandal şekilde ihlallerini durdurmak için net ve kesin karar alması gerekiyor." ifadeleri kullanıldı.

Kadın, çocuk ve yaşlıların korunması çağrısında bulunulan açıklamada, devam eden "vahşi cinayetleri" nedeniyle Siyonist liderlerin ve savaş suçlularının hesap vermesinin zorunlu olduğu kaydedildi.

İşgalci İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) aldığı tedbir kararına rağmen 26 Mayıs'ta Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalamış, saldırıda 23'ü kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere en az 45 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 249 Filistinlinin yaralandığı bildirilmişti.

İşgalci İsrail ordusunun bugün, Refah kentinin batısındaki El-Mevasi bölgesinde yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda da 20 kişi şehit olmuştu, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Refah'ta kötüleşen insani durum ve sağlık felaketi uyarısı

İşgalci İsrail ordusunun, Refah'ta hastaneleri ve sağlık merkezlerini hedef alarak hizmet dışı bıraktığının altı çizilen açıklamada, "Refah kentinde gittikçe kötüleşen insani durum ve sağlık felaketi uyarısı" yapıldı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail ordusunun saldırıları neticesinde Refah'ta doğum hastanesi hariç tüm hastanelerin hizmet dışı kaldığını duyurmuştu.

İsrail, UAD'nin kararlarına rağmen Refah kentine yönelik havadan ve karadan saldırılarını genişleterek sürdürüyor.

İşigalci İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Gazze Şeridi'nin güneyinde yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah kentine kara saldırısı başlatarak Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafını ele geçirdi ve geçişleri kapattı.

UAD, 24 Mayıs'ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail, UAD'nin aldığı tedbir kararına rağmen 26 Mayıs'ta Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalamış, saldırıda 23'ü kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere en az 45 Filistinlinin şehit olduğu, 249 Filistinlinin yaralandığı bildirilmişti.

Editör: Islamist Agenda