İşgal altındaki Batı Şeria'da 7 Ekim'den bu yana 142 çocuk şehit edildi İşgal altındaki Batı Şeria'da 7 Ekim'den bu yana 142 çocuk şehit edildi

Kampların aşırı kalabalık olması, eksikliği ve atık suların bölgede toplanması nedeniyle Gazzeli çocuklar, cilt hastalıkları, uyuz ve deri döküntüsü şikayetleriyle sağlık çadırına başvuruyor.

Sağlık çadırında görevli Filistinli doktorlar, kısıtlı imkanlarla çocukları tedavi etmeye çalışıyor.

Sağlık çadırında görev yapan Doktor Samih Ahmed, kampa sığınan yerlerinden edilmiş Gazzelilere bir kaç gönüllü sağlık görevlisi olrak çadırda hizmet verdiklerini ifade etti.

Doktor Ahmed, kamptaki nüfusun artması ve bölgedeki altyapının yerle bir olması sonucu atık suyun yaşam alanlarına ulaştığını ancak suya ulaşımın sınırlı olduğu bölgede hijyen koşullarının sağlanamadığını belirterek Gazzeliler arasında uyuz, çiçek hastalığı ve döküntü gibi salgın cilt hastalıklarının çoğaldığını dile getirdi.Doktor Ahmed sokaklardan akan ve çadırlara sızan atık su sebebiyle böceklerin çoğalmasıyla farklı cilt hastalıklarıyla da karşılaştıklarını belirterek yaz mevsiminin gelmesiyle birçok cilt yanığı vakasının da oluştuğunu aktardı. Doktor Ahmed çok sayıda hastayı ellerindeki kısıtlı ilaçlarda tedavi etmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Editör: Onur Yılmaz