Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, UAD'nin kararının, uluslararası toplumun Gazze'deki savaşa mutlak surette karşı olduğunu gösterdiği belirtildi.

Bu kararın, acil ve daimi bir ateşkese giden yolu hazırlaması temennisinde bulunulan açıklamada, İsrailli yetkililerin kararın tüm hükümlerini tam olarak uygulaması gerektiği vurgulandı.

Umman Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, uluslararası toplum ve özellikle de BMGK'den İsrail'i uluslararası hukuka uygun olarak sorumluluklarını yerine getirmeye ve UAD'nin kararını uygulamaya zorlaması istendi.

Ürdün

Açıklamada, İsrail'in, uluslararası hukuk, uluslararası insancıl hukuk kuralları ile savaşın sona ermesi çağrısı yapan uluslararası iradeye uymasının ve BMGK'nin de gecikmeksizin sorumluluklarını üstlenmesinin gerekliliğine işaret edildi.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, X hesabından yaptığı açıklamada, UAD'nin, Refah kentindeki askeri operasyonların durdurulması ve sınır kapısının açılmasına ilişkin bağlayıcı kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

El-Menfi, adil ve hukuki kararların, uluslararası insani yardım kuruluşlarına, sözleşmelere ve yasalara olan inancı artıracağını ve Filistin halkının kendi devletine kavuşmasını sağlayacağını ifade etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt yaptığı açıklamada, kararı memnuniyetle karşıladı ancak İsrail'in karara uymamasının, Soykırım Sözleşmesi'ne ilişkin yükümlülükleri daha fazla ihlal etmesi anlamına geleceğini vurguladı.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), kararın, uluslararası toplumun uluslararası hukuk ve adalete olan bağlılığını yansıttığını ve Filistin halkının haklarının korunmasını desteklediğini belirtti.

Biden ve Netanyahu, Gazze'de ateşkesi görüşecek Biden ve Netanyahu, Gazze'de ateşkesi görüşecek

KİK, tüm kurum ve kuruluşlarıyla uluslararası toplumu, İsrail güçlerine, bu kararlara uymaları ve Filistin halkına yönelik düşmanca ve vahşi eylemlerini durdurmaları için baskı yapmaya çağırdı.

Arap Parlamentosu

Açıklamada, uluslararası topluma, BMGK'ye ve uluslararası taraflara hukuki ve insani sorumluluklarını yerine getirmeleri ve İsrail'i, UAD'nin kararlarını uygulamaya zorlama çağrısında bulunuldu.

Editör: Islamist Agenda