Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Safedi ile İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin'in telefonda görüştüğü belirtildi.

Bakanların, görüşmede, "Orta Doğu'daki gelişmeleri, Gazze'de kalıcı ateşkese ulaşmak için gösterilen çabaları ve Gazze Şeridi'nde 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden savaşın yol açtığı benzeri görülmemiş insani acı ve felaketleri" değerlendirdikleri aktarıldı.

Ürdünlü Bakan, İsrail'in uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk kurallarına yönelik süregelen ihlallerini ve yasa dışı Yahudi yerleşimci şiddetini durdurmaya yönelik çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.

İsrail'in Refah'a düzenlediği kara saldırısının durdurulması gerektiğini belirten Safedi, sivillerin korunması ve Gazze'ye insani yardım girişine izin verilmesi gerekliliğine dikkati çekti.

Safedi, Filistinlilere yardım ulaştıran uluslararası yardım kuruluşları ve çalışanlarına insani görevlerini yürütebilmeleri için gerekli korumanın sağlanması ve yardım konvoylarının korunması çağrısında bulundu.

Ürdün Dışişleri Bakanı, İrlanda'nın iki devletli çözüm uyarınca 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen Filistin devletini kurmaları için Filistin halkına verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BAE'de 57 Bangladeşli göçmen hapis cezasına çarptırıldı BAE'de 57 Bangladeşli göçmen hapis cezasına çarptırıldı

İrlandalı Bakan Martin de Ürdün'ün Gazze'de ateşkes sağlanması ve insani yardımların yeterli miktarda ve sürdürülebilir bir şekilde Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerine ulaştırılması için gösterdiği çabaları övdü.

Editör: Islamist Agenda