Gazze Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Gazze'deki hasta ve yaralılara ilişkin bilgi verildi.

İşgalci İsrail ordusunun saldırılarını başlattığı 7 Ekim'den bu yana 25 bin Filistinlinin Gazze Şeridi dışında tedavi görmeye ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

Açıklamada, işgalci İsrail ordusunun işgal etmesinden önce Refah Sınır Kapısı açıkken 7 Ekim'den bu yana yalnızca 4 bin 895 kişinin tedavi olmak üzere Gazze'den çıkabildiği aktarıldı.

İşgalci İsrail ordusunun, Refah kentine kara saldırısı başlatmasının ardından Refah kapısının kontrolünü ele geçirmesiyle hiçbir hasta ve yaralının Gazze Şeridi dışına çıkamadığına vurgu yapıldı.

Pakistan'dan İİT'ye İsrail'e karşı "birleşik strateji" başlatma çağrısı Pakistan'dan İİT'ye İsrail'e karşı "birleşik strateji" başlatma çağrısı

Hasta ve yaralıların tedavi olmak için Gazze'den çıkamaması nedeniyle binlerce kişinin hayatının tehlikede olduğunun altı çizilen açıklamada, "Bunlar, Gazze Şeridi dışında uzmanlaşmış merkezlerde tedavi edilebilecek ve kurtarılabilecek vakalardır." ifadesi kullanıldı.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nde sağlık hizmetlerini hedef aldığı hatırlatılan açıklamada, "İşgalci İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki hastaneleri kasıtlı olarak hedef alıp hizmet dışı bırakmasının ardından bu hasta ve yaralıların durumu kötüleşiyor." denildi.

Gazze Hükümeti Medya Ofisi verilerine göre, işgalci İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana sürdürdüğü saldırıları ve baskınlarıyla 160 sağlık kuruluşunu hedef aldı, 55 sağlık merkezi ile 33 hastaneyi hizmet dışı bıraktı.

Editör: Islamist Agenda